Mindfulness czyli uważność jest to psychologiczny proces kierowania uwagi na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne występujące w bieżącej chwili.

Mindfulness Based Stress Reduction –Program Redukcji Stresu w Oparciu o Uważność – to jeden z najpopularniejszych programów uważności opracowany prze Jon Kabat-Zinn’a w 1979 roku. Badania naukowe jednoznacznie pokazują pozytywny wpływ tego programu na zapobiegniu nawrotom depresji.

Program Terapii Poznawczej Opartej na Uważności czyli MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) bazuje na MBSR i dodatkowo zawiera elementy zaczerpnięte z terapii poznawczej. Jest polecany w szczególności dla osób zmagających się z nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Założeniem MBCT jest zmiana charakterystycznych dla zaburzeń schematów prowadzących do nawrotów zaburzenia i rozwijanie nowych, bardziej korzystnych sposobów reagowania. Uczestnicy uczą się rozpoznawać, w jaki sposób zmienia się ich nastrój oraz jak mogą sobie z tymi zmianami radzić. Dzięki medytacji polegającej na koncentracji nieoceniającej uwagi na chwili obecnej, uczestnikom łatwiej obserwować i akceptować naturalne zmiany zachodzące w ciele i umyśle, co pomaga uniknąć wpadania w „pułapki” negatywnego myślenia.

Zapraszamy do udziału w programie MBCT program Mindfulness-Based Cognitive Therapy

Kiedy?

Od lutego 2024, dokładny termin zależny od ilości zgłoszeń

Rozważane terminy spotkań: wtorki rano lub środy wieczorem

8 sesji + jedno spotkanie 6 godzinne w weekend

Ilość osób: 6-8

Koszt całości: 1000 zł z książką do pracy własnej „Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego” oraz nagraniami audio do stosowania w domu.

Prowadząca: Natalia Pietraszkiewicz:

psycholog, praktykująca uważność od 2014 r. Jest nauczycielką Mindfulness w trakcie certyfikacji w Instytucie The Mindfulness Network, przy Uniwersytecie w Bangor, w Walii.

 

Program składa się z 8 pojedynczych, grupowych spotkań oraz jednego dnia wspólnej praktyki („Dzień Uważności”). Obejmuje łącznie 21 godzin zajęć. Integralną częścią treningu jest codzienna, indywidualna praktyka przy pomocy materiałów drukowanych i audio.  Grupa liczy maksymalnie 8 osób. Prowadząca jest dostępay w całym okresie trwania kursu, jeśli uczestnik chce omówić zagadnienia dotyczące praktykowania.

zgłoszenia: tel. 798 74 72 72 lub recepcja@cogitoosrodek.pl