Psycholog to ktoś, kto ukończył studia psychologiczne i jest specjalistą od rozumienia, jak działają ludzie. Może zajmować się problemami chorób psychicznych i wówczas nazywany jest klinicystą lub psychologiem klinicznym. Część psychologów zajmuje się szkolnymi trudnościami dzieci, i choć bywają one złożone, to zwykle nazywany jest psychologiem szkolnym, choć zajmuje się także pracą z rodzicami i nauczycielami czy profilaktyką różnych problemów. Są też psycholodzy – naukowcy, głównie związani z uczelniami badacze ludzkich zachowań, psycholodzy biznesu, doradzający w sprawach zarządzania ludźmi i rozwoju kadr. I w wielu innych miejscach psycholodzy wykorzystują wiedzę psychologiczną.

W ośrodku COGITO pracują psycholodzy, psychoterapeuci i superwizorzy-dydaktycy.

Terapeuta czy psychoterapeuta to osoba zajmująca się problemami psychicznymi ludzi, która ukończyła szkołę psychoterapeutyczną i pomaga ludziom w zrozumieniu ich trudności oraz rozwijaniu umiejętności potrzebnych do prowadzenia dobrego i satysfakcjonującego życia. Pomaga radzić sobie z emocjami, zmieniać dysfunkcyjne przekonania czy nastawienia, rozwiązywać problemy czy wdrażać nowe zachowania. Jego zadaniem jest pomóc się odnaleźć i zmienić to, co jest do zmiany. W Polsce istnieje wiele różnych szkół terapeutycznych. Większość z nich kształci w trybie podyplomowym osoby po takich studiach jak psychologia, pedagogika, medycyna czy socjologia, a czas nauki zawodu trwa około 4 lat i kończy się uzyskaniem certyfikatu terapeuty określonego towarzystwa. Nasi terapeuci mają certyfikaty PTTPB, EABCT, ISST, PTP.

Terapeuci z większym doświadczeniem w zakresie leczenia różnorodnych problemów psychicznych oraz z dłuższym stażem klinicznym, ale także  uczący mniej doświadczonych kolegów, mają możliwość zostać superwizorami terapii. Superwizor to ktoś kto konsultuje terapeutę, pomaga wyjaśnić trudności diagnostyczne, konsultuje plan leczenie czy pomaga zrozumieć i rozwikłać trudności zaistniałe w przebiegu terapii lub relacji terapeutycznej. Superwizor-dydaktyk, to osoba zaangażowana w proces kształcenia nowych terapeutów. Uprawnienia certyfikowanego superwizora można uzyskać po wykazaniu się doświadczeniem i wiedzą i ukończeniu rocznego kursu danego towarzystwa psychoterapeutycznego.