Kiedy terapia odbywa się w gabinecie, o wiele ważnych szczegółów dba terapeuta. W sesjach on-line klient musi sam zadbać o kilka spraw.

  1. Bezpieczna, komfortowa przestrzeń. Wiele osób woli, by było to zawsze to samo pomieszczenie, ulubiony fotel czy kącik w mieszkaniu. Dobrze mieć przy sobie paczkę  chusteczek czy szklankę wody. Rozmowy terapeutycznej nie łącz z robieniem rzeczy, które wymagają twojej uwagi, jak np. jazda samochodem.
  2. Poufność i prywatność: zadbaj by rozmowa pozostała pomiędzy tobą a terapeutą. Unikaj rozmawiania w miejscu publicznym, tak aby ktoś mógł słyszeć jej treść. Zadbaj, byś był sam w pokoju i aby nikt nie wchodził do niego podczas spotkania. Pomocne mogą być słuchawki, które dodatkowo redukują hałasy słyszane przez twojego terapeutę, a tym samym pomogą mu skupić się na tobie.
  3. Unikaj tego co rozprasza podczas spotkania: jedzenia, picia alkoholu, palenia papierosów, zajmowania się domowymi zwierzakami i innych aktywności, które rozpraszają twoją koncentrację na terapeutycznym spotkaniu. Znajdź równowagę pomiędzy czuciem się swobodnie a byciem zbyt rozluźnionym podczas spotkania terapeutycznego.
  4. Ekran smartfona czasem utrudnia kontakt, gdyż jest zbyt mały, a twój wzrok samoistnie biegnie dookoła. Jeśli możesz, wybierz laptop lub większy ekran tableta.
  5. Wybierając smartfona
    • umieść go na stabilnym podłożu, tak abyś nie musiał się koncentrować na jego trzymaniu, czy niepokoić się, że może upaść.
    • Zadbaj o wyciszenie przychodzących rozmów czy powiadomień.
  6. Zadbaj o dobre stabilne połączenie internetowe. Ustalcie na wszelki wypadek, co zrobicie, gdy mimo wszystko połączenie zostanie przerwane.