Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT)  polecana jest osobom, które cierpią na nawracające problemy (np. powracające lęki czy stany obniżonego nastroju). MBCT skupia się na głównych procesach psychologicznych leżących u podnóża różnych sytuacji, które mogą sprawić, że pogrążymy się w trudnych emocjach.  Badania przeprowadzone na całym świecie wskazały, że terapia poznawcza oparta na uważności może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia depresji klinicznej u osób, które wcześniej przeszły już kilka epizodów depresji- rezultaty tej terapii wydają się równie skuteczne jak stosowanie leków antydepresyjnych. Obecnie trwające badania pokazują, że MBCT przynosi również pozytywne skutki w leczeniu przewlekłego lęku i innych destrukcyjnych emocji. Liczba problemów emocjonalnych, w których terapia MBCT, ciągle rośnie. MBCT to profilaktyka nawrotów depresji i stanów lękowych, radzenie sobie z napięciem emocjonalnym.

Podstawą MBCT jest łagodny, systematyczny trening uważności. Uważność to umiejętność kierowania uwagi- bezpośrednio i w duchu otwartości- na to, co w danej chwili robisz. To umiejętność dostrojenia się do tego, co dzieje się w każdej chwili w twoim umyśle, ciele i świecie zewnętrznym.

Uważność uwalnia umysł z nawykowego działania. Możemy ją rozwijać poprzez łagodną naukę celowego skupiania uwagi na chwili obecnej, nieoceniającego wobec rzeczy postrzeganych takimi, jakie one są. Uważność oznacza, że w każdej chwili zdajemy sobie sprawę z trybu mentalnego, w jakim funkcjonujemy. W ten sposób możemy mieć świadomość tego, że wpadamy w pułapkę starych nawyków i znaleźć drogę do wyzwolenia się z nich.

Zapraszamy na trening MBCT w COGITO.